poniedziałek, 4 lutego 2013

Plamy na dywanie - część 1

Chyba każdemu zdarzy się czasem zachlapać dywan: kawą, winem czy lodami. Nie zawsze powstałe w ten sposób przebarwienie wymaga wzywania fachowców - jeśli zareagujemy szybko, istnieje szansa na skuteczne wywabienie plamy domowymi sposobami.
Source: messinasflooring.com via Maddi on Pinterest

Wylanej na dywan cieczy trzeba przede wszystkim pozwolić się wchłonąć - oczywiście nie w dywan, ale w element zastępczy. Na powstałej plamie kładziemy delikatnie ręcznik papierowy (lub bawełnianą, białą ścierkę) - nie pocieramy plamy i nie szorujemy dywanu. Cierpliwie czekamy, aż nadmiar cieczy wsiąknie (w razie potrzeby wykorzystujemy po prostu dodatkowy ręcznik).

Pierwszy etap mamy już za sobą. W zależności od rodzaju dywanu, a także rodzaju zabrudzenia, wybieramy różne metody postępowania. Jednak w każdym przypadku obowiązuje zasada wcześniejszego przetestowania środka czyszczącego na mało widocznym, niewielkim fragmencie dywanu. Jeśli nie zauważymy żadnych odbarwień, możemy przystąpić do działania. Pamiętajmy przy tym, że dywan wełniany należy czyścić nieco odmiennymi sposobami niż dywan wykonany ze sztucznej tkaniny - i tej kwestii przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie.

Dywan wełniany

W przypadku dywanów wełnianych konieczne jest usuwanie plamy w kierunku "z włosem", a nie "pod włos". Wykluczone jest energiczne pocieranie czy szorowanie, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia dywanu. Plamę powinno się zatem usuwać delikatnie, przy wykorzystaniu ciepłej wody z szarym mydłem. Stosowanie silnych środków chemicznych i odplamiaczy może niestety zniszczyć dywan - bez względu na rodzaj powstałego zabrudzenia.

Jeśli uda nam się osiągnąć cel i szybka reakcja pozwoli na wywabienie plamy, pozostawiamy dywan do wysuszenia. Nie należy mu w tym "pomagać" na przykład suszarką - najlepiej, by schnął w temperaturze pokojowej.

Dywan syntetyczny

Tu sprawa jest mniej skomplikowana, wciąż jednak wymaga ostrożności. Pod żadnym pozorem nie należy plamy "rozcierać" od środka do zewnątrz - tą metodą osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego i zabrudzimy dodatkową powierzchnię dywanu. Czyścimy zatem od zewnątrz do środka. Jeśli ciepła woda z szarym mydłem nie daje rady plamie, możemy sięgnąć po dostępne w sklepach proszki do prania dywanów oraz odplamiacze (pamiętając o uprzednim przetestowaniu ich na niewielkim fragmencie dywanu!). Po usunięciu zabrudzenia, dywan pozostawiamy do wyschnięcia.

Środki czyszczące a rodzaje plam

Ten temat podejmiemy w przyszłym tygodniu i podpowiemy jak powszechnie dostępnymi środkami uporać się z najpopularniejszymi rodzajami plam, jakie mogą pojawić się na naszym dywanie.

A w razie wątpliwości co do wybranej metody bądź obaw o uszkodzenie dywanu - najlepiej jest skonsultować się z profesjonalną firmą, specjalizującą się w praniu dywanów. Zwłaszcza, jeśli plama powstała już jakiś czas temu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz