wtorek, 19 lutego 2013

Plamy na dywanie - część 2

W poprzednim wpisie informowaliśmy o typach dywanów i sposobach usuwania plam, w zależności od rodzaju wykładziny. Dzisiaj spojrzymy na temat czyszczenia z niego innej perspektywy - jak usuwać konkretne plamy?

O zabrudzenie dywanu wcale nie jest trudno. Można go zabrudzić źle wytartymi butami, rozlać na niego różne napoje, "zgubić" na nim gumę do żucia, a nawet zachlapać lakierem do paznokci. I jak to teraz szybko wyczyścić?

No właśnie - szybko wciąż jest tu słowem kluczowym. Jeśli powiemy sobie "Wyczyszczę to później" może się okazać, że plama wcale nie będzie chciała poddać się zabiegom i konieczne będzie skorzystanie z usługi profesjonalistów. Na szczęście natychmiastowa reakcja zwiększa szanse powodzenia. Mając to na uwadze, przejdźmy do konkretnych typów najczęstszych zabrudzeń.

                                                     Source: remove-stain.com via Colleen on Pinterest


Kawa

Może się zdarzyć że drżące ręce rozleją kawę, a ciecz zabrudzi nie tylko naszą odzież, ale także dywan. Co robić w tej sytuacji?

Przede wszystkim należy położyć na dywanie ręcznik papierowy lub bawełnianą, białą ścierkę i pozwolić, by kawa wsiąkła w papier/materiał. Niestety jeśli dywan jest jasny, ślad po kawie wciąż będzie widoczny - w tej sytuacji należy przetrzeć plamę letnią wodą i znów osuszyć ją papierowym ręcznikiem. Jeśli to nie skutkuje, letnią wodę można wymieszać z ¼ szklanki soku z cytryny i odrobiną mydła. Taki "odplamiacz" domowej roboty, aplikujemy delikatnie na plamę (wcześniej wypróbowując jego działanie na mało widocznym fragmencie dywanu, np. którymś z rogów - jeśli powstanie odbarwienie, lepiej zrezygnować z samodzielnej walki z plamą i wezwać ekipę czyszczącą).

Alkohol

Woda+płyn do mycia naczyń powinny sobie z nim poradzić. Wcześniej obowiązkowo osuszamy plamę.

Tłuszcz (np. masło)

Jeśli niefortunnie upuścimy kanapkę na dywan, mogą zostać na nim plamy z tłuszczu. Należy zebrać go ręcznikiem papierowym i, jeśli mamy akurat w domu, posypać pozostałość talkiem, który go wchłonie. Można spróbować także proszku lub płynu przeznaczonego specjalnie do mycia dywanów, a w razie konieczności - wezwać fachową pomoc.

Krew

Powinna dać się usunąć szybko i bez większych problemów, jeśli do czyszczenia przystąpimy natychmiast (wykorzystujemy do niego zimną wodę i białą, bawełnianą ściereczkę). Gdyby jakiś ślad po plamie został, aplikujemy na miejsce środek do wywabiania plam z dywanów i postępujemy zgodnie z etykietą na opakowaniu.

Guma do żucia

Pół biedy, gdy spadnie na dywan - gorzej, gdy dodatkowo zostanie w niego wdeptana. W takim przypadku zacząć trzeba od usunięcia palcami jak największej ilości gumy. Następnie należy zmieszać łyżkę płynu do mycia naczyń z dwiema szklankami ciepłej wody i łyżką octu destylowanego. Jeśli uda się usunąć ślad po plamie, czyścimy dodatkowo dywan z zaaplikowanej wcześniej mieszanki - używając już wyłącznie wody.

Lakier do paznokci

Lepiej nie próbować czyszczenia delikatnego dywanu zmywaczem do paznokci, można bowiem go uszkodzić. Pocieranie plamy wodą z mydłem też nie jest najlepszym pomysłem, łatwo bowiem rozmaże plamę, zamiast ją usunąć. Wypróbować można środka do wywabiania plam z dywanów lub szamponu do dywanów, ale najbezpieczniej będzie poprosić o pomoc fachowca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz